TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T17B26AB
MS27467T17B26AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17B26AB
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
MS27467T17B26AB.pdf
Availability of MS27467T17B26AB
QUANTITY
MS27467T17B26AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17B26AB
Internal Part NumberEIS-MS27467T17B26AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17B26AB
Related LinksMS27467, MS27467T17B26AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T17B26AB Details Description
Related parts for MS27467T17B26AB
IC FREQ SYNTH DUAL 1.1GHZ 16SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
PHOTODIODE SILICON PIN T-1 datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN MED IEC INLET 10A datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V ITO220 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2MM CABLE datasheet.pdf