TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T17B26PC-LC
MS27467T17B26PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17B26PC-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN
Datasheet Download
MS27467T17B26PC-LC.pdf
Availability of MS27467T17B26PC-LC
QUANTITY
MS27467T17B26PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17B26PC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T17B26PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17B26PC-LC
Related LinksMS27467T1, MS27467T17B26PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T17B26PC-LC Details Description
Related parts for MS27467T17B26PC-LC
CAP FILM 10000PF 20% 3KVDC RAD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL BUFF 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.00MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DISPLAY 610NM ORN 1DIG 0.2" SMD datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220FP datasheet.pdf