Amphenol Aerospace Operations MS27467T17B55PLC
MS27467T17B55PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17B55PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T17B55PLC.pdf
Availability of MS27467T17B55PLC
QUANTITY
MS27467T17B55PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17B55PLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T17B55PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22M
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17B55PLC
Related LinksMS27467T, MS27467T17B55PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T17B55PLC Details Description
Related parts for MS27467T17B55PLC
CONN HEADER .100 DUAL R/A 44POS datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTM 1.3W AB 16USMD datasheet.pdf
CAP 4000F 20% 2.5V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf