Amphenol Aerospace Operations MS27467T19A11S
MS27467T19A11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19A11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T19A11S.pdf
Availability of MS27467T19A11S
QUANTITY
MS27467T19A11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19A11S
Internal Part NumberEIS-MS27467T19A11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19A11S
Related LinksMS27467, MS27467T19A11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19A11S Details Description
Related parts for MS27467T19A11S
IC CPLD 24MC 20NS 40DIP datasheet.pdf
IC RECEIVER/DATA MOD 14-SOIC datasheet.pdf
SENS PROX M18 5MM SHIELDED datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC GEAR 17W 24V datasheet.pdf
IC LINE-SIDE DAA 20QFN datasheet.pdf
LED RED DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MEMORY datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf