NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS48VS1UR,115
PTVS48VS1UR,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS48VS1UR,115
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SOD123W
Datasheet Download
PTVS48VS1UR,115.pdf
Availability of PTVS48VS1UR,115
QUANTITY
PTVS48VS1UR,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS48VS1UR,115
Internal Part NumberEIS-PTVS48VS1UR,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.2A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123W
Supplier Device PackageSOD123W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS48VS1UR,115
PTVS48VS1UR,115 Details Description
Related parts for PTVS48VS1UR,115
HOOK-UP STRND 16AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 100V TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 0.698 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT UM SD 8 RJ45 1FX MM ST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO-214AC datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.5A 64 MOHM SMD datasheet.pdf
CIR 26C 26#16 FR PIN PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf