| Internal Part Number | EIS-800-V3-002-40-001191 | |
| RoHS Information | RoHS Declaration | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Headers, Male Pins | |
| Series | 800 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Contact Type | Male Pin | |
| Connector Type | Header, Unshrouded | |
| Number of Positions | 2 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.191" (4.85mm) | |