Amphenol Aerospace Operations MS27467T19B18PLC
MS27467T19B18PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19B18PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T19B18PLC.pdf
Availability of MS27467T19B18PLC
QUANTITY
MS27467T19B18PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19B18PLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T19B18PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D (14), 8 Twinax (4)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19B18PLC
Related LinksMS27467T, MS27467T19B18PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19B18PLC Details Description
Related parts for MS27467T19B18PLC
CONN HEADER 26POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 24BIT DUAL 28TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 374 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf