Amphenol Aerospace Operations MS27467T19B66PA
MS27467T19B66PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19B66PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T19B66PA.pdf
Availability of MS27467T19B66PA
QUANTITY
MS27467T19B66PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19B66PA
Internal Part NumberEIS-MS27467T19B66PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19B66PA
Related LinksMS27467, MS27467T19B66PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19B66PA Details Description
Related parts for MS27467T19B66PA
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.965" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 2.5A 600V datasheet.pdf