TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T19F11J-LC
MS27467T19F11J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19F11J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
MS27467T19F11J-LC.pdf
Availability of MS27467T19F11J-LC
QUANTITY
MS27467T19F11J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19F11J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T19F11J-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19F11J-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T19F11J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T19F11J-LC Details Description
Related parts for MS27467T19F11J-LC
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 65MA 89.7 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST DL 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 13POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 13PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf