TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B11HC
MS27467T21B11HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21B11HC.pdf
Availability of MS27467T21B11HC
QUANTITY
MS27467T21B11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B11HC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B11HC
Related LinksMS27467, MS27467T21B11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B11HC Details Description
Related parts for MS27467T21B11HC
RES SMD 237K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 1X16 24SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 80 DEG BLK/WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 410MA 783 MOHM datasheet.pdf