Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B11SBLC
MS27467T21B11SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B11SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T21B11SBLC.pdf
Availability of MS27467T21B11SBLC
QUANTITY
MS27467T21B11SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B11SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B11SBLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B11SBLC
Related LinksMS27467T, MS27467T21B11SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B11SBLC Details Description
Related parts for MS27467T21B11SBLC
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ8 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 13A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A GOLD .100 datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
RES 250K OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP 2.7V-18V 28WLP datasheet.pdf