TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F11JB
MS27467T21F11JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T21F11JB.pdf
Availability of MS27467T21F11JB
QUANTITY
MS27467T21F11JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11JB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11JB
Related LinksMS27467, MS27467T21F11JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F11JB Details Description
Related parts for MS27467T21F11JB
TERM BLOCK HDR 38POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 33K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 113UH 470MA 1.109 OHM datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-6 datasheet.pdf