TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F16HC-LC
MS27467T21F16HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F16HC-LC.pdf
Availability of MS27467T21F16HC-LC
QUANTITY
MS27467T21F16HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16HC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16HC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16HC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T21F16HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F16HC-LC Details Description
Related parts for MS27467T21F16HC-LC
CONN FFC VERT 31POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 800MA 180 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 140MA 12.6 OHM datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 4.8A 22.8 MOHM datasheet.pdf