TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F41AB
MS27467T21F41AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F41AB.pdf
Availability of MS27467T21F41AB
QUANTITY
MS27467T21F41AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41AB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41AB
Related LinksMS27467, MS27467T21F41AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F41AB Details Description
Related parts for MS27467T21F41AB
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW LIMIT PIN PLNGR SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4A 40 MOHM TH datasheet.pdf
USB CABLE OF G5 DRIVE AND PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR TIN 16CKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SMB-SMB STRT PLG RG316 48" datasheet.pdf