TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F41BC
MS27467T21F41BC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
MS27467T21F41BC.pdf
Availability of MS27467T21F41BC
QUANTITY
MS27467T21F41BC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41BC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41BC
Related LinksMS27467, MS27467T21F41BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F41BC Details Description
Related parts for MS27467T21F41BC
RES 270K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN SPRING 29POS SNGL .275 SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 20M1 datasheet.pdf
SWTCH WOBBLE/COIL SPRING DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 56.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 300MA DO35 datasheet.pdf