Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F41PB
MS27467T21F41PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21F41PB.pdf
Availability of MS27467T21F41PB
QUANTITY
MS27467T21F41PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41PB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41PB
Related LinksMS27467, MS27467T21F41PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F41PB Details Description
Related parts for MS27467T21F41PB
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 10% 2924 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A SOD57 datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W datasheet.pdf