United Chemi-Con EKMH251VNN471MQ40T
EKMH251VNN471MQ40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN471MQ40T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN471MQ40T.pdf
Availability of EKMH251VNN471MQ40T
QUANTITY
EKMH251VNN471MQ40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN471MQ40T
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN471MQ40T
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN471MQ40T
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN471MQ40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN471MQ40T Details Description
Related parts for EKMH251VNN471MQ40T
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DUAL DIFF LINE DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10MFPSK datasheet.pdf
RELAY RF 1 FORM C 6V datasheet.pdf
LED COB WHT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC/50VDC datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf