Amphenol Aerospace Operations MS27467T23A53S
MS27467T23A53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23A53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23A53S.pdf
Availability of MS27467T23A53S
QUANTITY
MS27467T23A53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23A53S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23A53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23A53S
Related LinksMS27467, MS27467T23A53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23A53S Details Description
Related parts for MS27467T23A53S
CABLE ASSEM FIBER ST-ST 2 METER datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .040-.050" .290" datasheet.pdf
TWEEZER POINT EXTRA FINE 4.21" datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM RND RED,YLW SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 6POS VERT PCB TIN datasheet.pdf