Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B21S
MS27467T23B21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B21S.pdf
Availability of MS27467T23B21S
QUANTITY
MS27467T23B21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21S
Related LinksMS27467, MS27467T23B21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B21S Details Description
Related parts for MS27467T23B21S
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL HS PWR FET DRIVER 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 178 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf