Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B21S
MS27467T23B21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B21S.pdf
Availability of MS27467T23B21S
QUANTITY
MS27467T23B21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21S
Related LinksMS27467, MS27467T23B21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B21S Details Description
Related parts for MS27467T23B21S
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16SO datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 14-SOIC datasheet.pdf
CONN CAP 9POS MINI-U-MNL GREEN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FOR SF4BCOMPATIBLE CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 195A INTAPAK datasheet.pdf