Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B21SALC
MS27467T23B21SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B21SALC.pdf
Availability of MS27467T23B21SALC
QUANTITY
MS27467T23B21SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21SALC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21SALC
Related LinksMS27467T, MS27467T23B21SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B21SALC Details Description
Related parts for MS27467T23B21SALC
FIXED IND 3.9UH 500MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUS COUPLER 12AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMB datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE PAX SERIES PROGRAMMING datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN RECP datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf