Vishay/Dale RWR89SR787BSBSL
RWR89SR787BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89SR787BSBSL
Brief Description
RES 0.787 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89SR787BSBSL.pdf
Availability of RWR89SR787BSBSL
QUANTITY
RWR89SR787BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89SR787BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89SR787BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89SR787BSBSL
Related LinksRWR89SR, RWR89SR787BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89SR787BSBSL Details Description
Related parts for RWR89SR787BSBSL
FIXED IND 22NH 465MA 290 MOHM datasheet.pdf
IC XFRMR DRIVER RS485 8-DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC20S/AE20M/X datasheet.pdf
LAMP INCAND MINI BASE G4.5 6.15V datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 12MH .3A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER BLU/WHT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
D4NH-1DBC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN DSUB 24POS SOCKET datasheet.pdf