TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B53PC-LC
MS27467T23B53PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
MS27467T23B53PC-LC.pdf
Availability of MS27467T23B53PC-LC
QUANTITY
MS27467T23B53PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53PC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53PC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53PC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B53PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B53PC-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B53PC-LC
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 15V OUT SIP VERT datasheet.pdf
SDK 78K0R SUPPORT ANNUAL FEE datasheet.pdf
LED PANEL NEON 56K AMB STOVEPIPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf