TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B53SB-LC
MS27467T23B53SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B53SB-LC.pdf
Availability of MS27467T23B53SB-LC
QUANTITY
MS27467T23B53SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53SB-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B53SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B53SB-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B53SB-LC
CAP CER 10000PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 7 (5 + 2 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf