ITT Cannon, LLC MS27467T23B53SL/C
MS27467T23B53SL/C picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53SL/C
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B53SL/C.pdf
Availability of MS27467T23B53SL/C
QUANTITY
MS27467T23B53SL/C Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53SL/C
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53SL/C
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53SL/C
Related LinksMS27467T, MS27467T23B53SL/C Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27467T23B53SL/C Details Description
Related parts for MS27467T23B53SL/C
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 2W 22K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 10MM NO datasheet.pdf
C180-5A BOX OF (10X10)PK datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RECEPT SAS datasheet.pdf
BOARD ADAPTER AS5047P datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf