TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B55HA
MS27467T23B55HA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23B55HA.pdf
Availability of MS27467T23B55HA
QUANTITY
MS27467T23B55HA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55HA
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55HA
Related LinksMS27467, MS27467T23B55HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B55HA Details Description
Related parts for MS27467T23B55HA
SCREWDRIVER PHILLIPS #00 4.7" datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
19P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 325A AC/DC datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125UM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 480VAC AXIAL datasheet.pdf
LED IND RED 24V 5/16" datasheet.pdf