Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B55SC
MS27467T23B55SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B55SC.pdf
Availability of MS27467T23B55SC
QUANTITY
MS27467T23B55SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55SC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55SC
Related LinksMS27467, MS27467T23B55SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B55SC Details Description
Related parts for MS27467T23B55SC
SIHA 3/G20 LED 60-150VAC/DC datasheet.pdf
SOCKET EXTERNAL TORX E10 1.10" datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
IC TXRX CAN HS 5.25V 14-SOIC datasheet.pdf
LCD DISPLAY 128X128 CSTN TRANSMS datasheet.pdf
IC ADC DUAL 16BIT 80MSPS 52-QFN datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 5A 12MM datasheet.pdf
COLLET NUT .2B. FOR BEND RELIEF datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.75-2V 20A 40W datasheet.pdf