TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23F35JC
MS27467T23F35JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F35JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T23F35JC.pdf
Availability of MS27467T23F35JC
QUANTITY
MS27467T23F35JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F35JC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F35JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert23-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F35JC
Related LinksMS27467, MS27467T23F35JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23F35JC Details Description
Related parts for MS27467T23F35JC
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.7A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 18POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 3 SLOTS datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SOD123W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf