TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23F53PC-LC
MS27467T23F53PC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F53PC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN
Datasheet Download
MS27467T23F53PC-LC.pdf
Availability of MS27467T23F53PC-LC
QUANTITY
MS27467T23F53PC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F53PC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F53PC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F53PC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23F53PC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23F53PC-LC Details Description
Related parts for MS27467T23F53PC-LC
FUSE BOARD MOUNT 62MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF12A/AF12/AFE12T datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
BLOCK SPADE VERSAKRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 48MA 157 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf