Amphenol Aerospace Operations MS27467T23F53PC
MS27467T23F53PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F53PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23F53PC.pdf
Availability of MS27467T23F53PC
QUANTITY
MS27467T23F53PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F53PC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F53PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F53PC
Related LinksMS27467, MS27467T23F53PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23F53PC Details Description
Related parts for MS27467T23F53PC
OSC XO 33.8688MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TURNEX SR GRIP .520-.730" 7" datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144HTQFP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 5% 1600VDC datasheet.pdf