Amphenol Aerospace Operations MS27467T23F55P
MS27467T23F55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23F55P.pdf
Availability of MS27467T23F55P
QUANTITY
MS27467T23F55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F55P
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F55P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F55P
Related LinksMS27467, MS27467T23F55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23F55P Details Description
Related parts for MS27467T23F55P
RES SMD 30.9K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 0.825 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 154 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SENSOR PNP 150MM 12-24VDC datasheet.pdf
INSERT FEMALE 3POS+1GND SCREW datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 11.5A datasheet.pdf
470UF 50V 13X26 85C AXI datasheet.pdf