TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23F55PB-LC
MS27467T23F55PB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F55PB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
MS27467T23F55PB-LC.pdf
Availability of MS27467T23F55PB-LC
QUANTITY
MS27467T23F55PB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F55PB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F55PB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F55PB-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23F55PB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23F55PB-LC Details Description
Related parts for MS27467T23F55PB-LC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 400mA 14-SO datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS BLACK G/F datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO220AA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ELBOW 4949 SERIES datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf