TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23F55SB-LC
MS27467T23F55SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F55SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23F55SB-LC.pdf
Availability of MS27467T23F55SB-LC
QUANTITY
MS27467T23F55SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F55SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F55SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F55SB-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23F55SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23F55SB-LC Details Description
Related parts for MS27467T23F55SB-LC
POWER SPLITTER 650-2000MHZ datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 4.55"L X 2.58"W datasheet.pdf
IC TRANSCVR 3-ST 8BIT INV 24SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V OE SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 250V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 7.8NH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf