Amphenol Aerospace Operations MS27467T25A24SA
MS27467T25A24SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25A24SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T25A24SA.pdf
Availability of MS27467T25A24SA
QUANTITY
MS27467T25A24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25A24SA
Internal Part NumberEIS-MS27467T25A24SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25A24SA
Related LinksMS27467, MS27467T25A24SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25A24SA Details Description
Related parts for MS27467T25A24SA
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
KEYBOARD NOTEBOOK 83 KEY GRY/GRY datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 101.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5U 2220 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf