NKK Switches YB215CWCKW01-5C-JS
YB215CWCKW01-5C-JS picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKW01-5C-JS
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWCKW01-5C-JS.pdf
Availability of YB215CWCKW01-5C-JS
QUANTITY
YB215CWCKW01-5C-JS Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKW01-5C-JS
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKW01-5C-JS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
Tough Environments
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductYB2 Series Pushbutton Switches
Pushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKW01-5C-JS
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapSilver
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKW01-5C-JS
Related LinksYB215CWCK, YB215CWCKW01-5C-JS Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKW01-5C-JS Details Description
Related parts for YB215CWCKW01-5C-JS
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT363 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 4B 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
RES 91 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M40 datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 7 COND 24AWG BRAID datasheet.pdf
26500 24#20 4#12 S BY RECP WC datasheet.pdf
100UF 250V 22X30MM 105C 10000H datasheet.pdf