TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25B24JC
MS27467T25B24JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B24JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25B24JC.pdf
Availability of MS27467T25B24JC
QUANTITY
MS27467T25B24JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B24JC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B24JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B24JC
Related LinksMS27467, MS27467T25B24JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25B24JC Details Description
Related parts for MS27467T25B24JC
CONN HOUSING 6POS .156 W/RAMP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 300MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 12PF 100V 0805 datasheet.pdf
BTN CAP BLK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 450MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf