TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25B61H
MS27467T25B61H picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B61H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25B61H.pdf
Availability of MS27467T25B61H
QUANTITY
MS27467T25B61H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B61H
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B61H
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B61H
Related LinksMS27467, MS27467T25B61H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25B61H Details Description
Related parts for MS27467T25B61H
CONN HEADER 50POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5.5V 3.8A datasheet.pdf