TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25B61HA-LC
MS27467T25B61HA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B61HA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
MS27467T25B61HA-LC.pdf
Availability of MS27467T25B61HA-LC
QUANTITY
MS27467T25B61HA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B61HA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B61HA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B61HA-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T25B61HA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25B61HA-LC Details Description
Related parts for MS27467T25B61HA-LC
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 32KV 4.7A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf