Souriau Connection Technology MS27467T25B61PL
MS27467T25B61PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B61PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T25B61PL.pdf
Availability of MS27467T25B61PL
QUANTITY
MS27467T25B61PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B61PL
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B61PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B61PL
Related LinksMS27467, MS27467T25B61PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T25B61PL Details Description
Related parts for MS27467T25B61PL
Crystal 11.5200MHz 30ppm Series 60 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC 5 POWER SUPPLY MONITOR 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 24 POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 35POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 45MM datasheet.pdf