TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F19J
MS27467T25F19J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F19J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25F19J.pdf
Availability of MS27467T25F19J
QUANTITY
MS27467T25F19J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F19J
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F19J
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F19J
Related LinksMS27467, MS27467T25F19J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F19J Details Description
Related parts for MS27467T25F19J
IDC CABLE - CKC34G/AE34M/CCE34G datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS BOX MT PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 8AWG #10 datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 2.54MM datasheet.pdf