Amphenol Aerospace Operations MS27467T25F29PC
MS27467T25F29PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F29PC
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25F29PC.pdf
Availability of MS27467T25F29PC
QUANTITY
MS27467T25F29PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F29PC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F29PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F29PC
Related LinksMS27467, MS27467T25F29PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25F29PC Details Description
Related parts for MS27467T25F29PC
CBL RIBN 20COND 0.025 WHITE 300' datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/SCKT datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
ROCKER OPERATOR FOR INCANDSCENT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
150UF 40V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A TO252 datasheet.pdf