TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F61HC-LC
MS27467T25F61HC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F61HC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN
Datasheet Download
MS27467T25F61HC-LC.pdf
Availability of MS27467T25F61HC-LC
QUANTITY
MS27467T25F61HC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F61HC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F61HC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F61HC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T25F61HC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F61HC-LC Details Description
Related parts for MS27467T25F61HC-LC
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT PAR IN 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf