TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F61HC
MS27467T25F61HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F61HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25F61HC.pdf
Availability of MS27467T25F61HC
QUANTITY
MS27467T25F61HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F61HC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F61HC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F61HC
Related LinksMS27467, MS27467T25F61HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F61HC Details Description
Related parts for MS27467T25F61HC
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 15NS 128-TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 950V 4A DPAK datasheet.pdf
ENCL 72-PT DIST PATCH PAN RMT datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
AE-67065-3600 670653600 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf