Amphenol Aerospace Operations MS27468E15F19S
MS27468E15F19S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E15F19S
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468E15F19S.pdf
Availability of MS27468E15F19S
QUANTITY
MS27468E15F19S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E15F19S
Internal Part NumberEIS-MS27468E15F19S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E15F19S
Related LinksMS27468, MS27468E15F19S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E15F19S Details Description
Related parts for MS27468E15F19S
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 12V datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
5015 RR CON 12 PIN datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf