Amphenol Aerospace Operations MS27468E19A32S
MS27468E19A32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E19A32S
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468E19A32S.pdf
Availability of MS27468E19A32S
QUANTITY
MS27468E19A32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E19A32S
Internal Part NumberEIS-MS27468E19A32S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E19A32S
Related LinksMS27468, MS27468E19A32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E19A32S Details Description
Related parts for MS27468E19A32S
FIXED IND 12MH 65MA 93 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS R/A datasheet.pdf
LIGHT ENGINE ARRAY 9X1W WM WHITE datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
DSUB MALE SCREW LOCK ZINC X2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf