Amphenol Aerospace Operations MS27468E25B46SA
MS27468E25B46SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E25B46SA
Brief Description
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS27468E25B46SA.pdf
Availability of MS27468E25B46SA
QUANTITY
MS27468E25B46SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E25B46SA
Internal Part NumberEIS-MS27468E25B46SA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E25B46SA
Related LinksMS27468, MS27468E25B46SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E25B46SA Details Description
Related parts for MS27468E25B46SA
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.6V 5TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.5A DO220AA datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 16POS JPT BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.2A SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf