Amphenol Aerospace Operations MS27468E25B61PA
MS27468E25B61PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E25B61PA
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468E25B61PA.pdf
Availability of MS27468E25B61PA
QUANTITY
MS27468E25B61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E25B61PA
Internal Part NumberEIS-MS27468E25B61PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E25B61PA
Related LinksMS27468, MS27468E25B61PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E25B61PA Details Description
Related parts for MS27468E25B61PA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC LI-ION LDO CHRG MGMT 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.58A 39 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf