Amphenol Aerospace Operations MS27468T11F13P
MS27468T11F13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T11F13P
Brief Description
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T11F13P.pdf
Availability of MS27468T11F13P
QUANTITY
MS27468T11F13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T11F13P
Internal Part NumberEIS-MS27468T11F13P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T11F13P
Related LinksMS27468, MS27468T11F13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T11F13P Details Description
Related parts for MS27468T11F13P
MOSFET N-CH 100V 80A TO-247AD datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHASSIS ALUM BLACK 17"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 9.6V 38A datasheet.pdf