TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T13F35JB
MS27468T13F35JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T13F35JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
MS27468T13F35JB.pdf
Availability of MS27468T13F35JB
QUANTITY
MS27468T13F35JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T13F35JB
Internal Part NumberEIS-MS27468T13F35JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T13F35JB
Related LinksMS27468, MS27468T13F35JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27468T13F35JB Details Description
Related parts for MS27468T13F35JB
IC OPAMP GP 14MHZ 8SO datasheet.pdf
IC MEASURING RECEIVER RF 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 0.2A UMT6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf