Amphenol Aerospace Operations MS27468T15B15P
MS27468T15B15P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468T15B15P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468T15B15P.pdf
Availability of MS27468T15B15P
QUANTITY
MS27468T15B15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468T15B15P
Internal Part NumberEIS-MS27468T15B15P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468T15B15P
Related LinksMS27468, MS27468T15B15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468T15B15P Details Description
Related parts for MS27468T15B15P
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SPADE 18-14AWG 8 .025TPBR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf